17 Ağustos 2008 Pazar

Ah DenizŞu yerli müzik aleminde en çok kızdığın şarkıcı kim dese biri bir gün, hani olmaz ama bir dese var ya kaç zamandır biri böyle dese diye bekliyorum:), cevabım bendeniz olurdu. yok sevmediğimden değil, bilhakis kendisini çok sevdiğimden bu cevabı verirdim.

meraklı olanlar kendisinin ilk üç albümünü hatırlayacaktır. bu üç albüme "kurtulamıyorum" albümünü de eklersek sonrasında gelen tüm albümlerin yarattığı hayal kırıklıklarını buradan yol yapsam kaf dağına uzanır herhalde. bir zatı muhterem, pek güzel şarkılar yaparken birden berbat şarkılar yapmaya başlayabilir mi hiç. son bir kaç albümüne bakıyorum da kendisinin, elinde avucunda kalmış bir kaç hayranını da kaybetmek için özel efor sarfetmekte sanki. şöyle bir diskografisini incelemek istedim kendisinin bu pazar gününde(ne günü lan akşam olmuş).

Bendeniz I
Bu albüm ve bendeniz ilk çıktığında, çıkış parçası olarak seçilen "ya sen ya hiç" birçoğumuzun hatırlaycagı üzere dönemin tartışmasız hiti olp çıkıvermişti. klibi izleyenler veya sesini dinleyenler "bu sezen aksu mu" tandanslı sorular yöneltmişlerdi. gerçekten de deniz çelik, o dönem hem ya sen ya hiç klibindeki görüntüsüyle hem de sesi ile sezen aksu yu fazlasıyla andırıyordu. ikinci albümde özellikle dikkat çekeceğim üzere, belki de sezen aksu standardına yaklaşabilecek tek potansiyel barındıran şarkıcı da oluyordu bu benzerliğin ötesinde. albümün tek güzeli "ya sen ya hiç" değildi elbette. tamamıyla tatmin edici bir albüm vardı. albümün ikinci şarkısı ağlayayım mı yerli pop müziğin slow şarkılarında kendine has bir yer edindi bile. zamanının ötesine geçivermişti. şu an bile dinlerken kendisini birinci sınıf olduğu ortaya çıkıyor.."önce heyecandna sonra yaşlılıktan, titriyor, titriyor, titriyor ellerim.."

Bendeniz in eski şarkılarındaki en belirgin özelliklerdne biri nakaratın akılda kalıcı olmasına rağmen pek bir şey anlatmaması lakin, nakarat harici sözlerin, dikkatli dinlendiğinde adamı dagıtmasıdır. bunun en güzel örneklerinden biri bu ilk albümdeki "na ni na" isimli şarkısı. bu şarkının nakratı sadece na ni na sözlerinden oluşan bir muhteviyata sahipken nakrat dışındaki sözler...
"düşünüyorum seni , kır artık zincirleri
veda et ayıplara, dokunmasınlar sana.
...
savunma kendini, bak yine yok oldum...
ya bu kahpe duygu..yakıyor yakıyor..
kaybolup gidiyorum, gör artık ellerimi
savaştım kendimle...olmuyor..olmuyor.."

kesinlikle harika sözlerdi. harika olmasının ötesinde deniz kızımız tarafından son derece naif ama bir o kadar da yakıcı biçimde söyleniyordu.

aynı özellik yine ilk albümde bulunan, "müjdeler ver" isimli şarkıda da vardı. bu şarkı da ne hareketli ne de slow diyebileceğimiz bir tempoya sahipti. soft deniyor sanırım bu tempoya. doksanların en çok sevdiğim yanı bu soft tempo aslında. neyse konuya dönersek müjdeler ver in nakaratı pek bir şeye benzemezken nakarat harici sözler ve başlangıç kısmı mahvedici özelliklere sahipti.
"bir sabah uyanıp da
bakarım belki olursun yanımda
dokunur gururuma
beklerim seni bu evin anısına"
Bendeniz dikosgrafisi yapmaya kalkışırsanız kesinlikle esgeçmemeniz şarkılardan biri de "sen kaybettin" isimli şarkıdır yine ilk albümden. Albümün ağlayayım mı dan sonra en çok hasar veren slowudur ve aynı ağlayayım mı gibi kendine has bir hayran kitlesi vardır bu şarkının da.

ilk albümden urayacağım son şarkı "kerime" isimli şarkı. bu şarkıyı dinleyin ve neden bendeniz in, sezen aksu potansiyeli taşıdığını bizzat tecrübe edin derim. aklıma, onu alma beni al, seni yerler gibi hitler geliyor bu şarkıyı dinlerken.

Bendeniz II
Tüm zamanların en iyi bendeniz albümü bu albümdür bence. Bendeniz in hem tek albümlük olmadığını kanıtlayan hem de kendi yolunda sıkı bir biçimde ilerlediğini açıkça gösterirken, albümdkei parçaların tamamı bendeniz in en iyileri arasında gösterilebilecek kaliteye sahipti.

Albümün ilk şarkısı neler olacak isimli şarkı idi. "beni ne hale koydun insafsız..." diye başlayan nakarata sahip bu parça özellikle tek satırıyle içki sofralarının playlistinde kendine yer buluyordu. "ah burası..yanıyor efkarımdan...."
Fakat albümün ikinci şarkısı bendeniz slowlarının da daha şiddetlenekerek geri döndüğünü gösteriyordu. bir ümit sayın şarkısı olan "gönül yareler içinde" ilk üç albümdeki tüm bendeniz slowlarında olduğu gibi zamansız bir hit oluyordu..
Bendeniz 2 nin ve kişisel olarka bendeniz in en sevdiğim üç parçasından biri olan(ulan bir gün de gelip sorun bendeniz den en sevdiğin üç şarkı nedir diye. o kadar liste yaptım burada. high fidelity filminden rol isteyecem yeminlen.) deli yarim de bendeniz 2 nin ışıldayan yüzlerindendi. bu parçayı doksanlar müziğini en iyi anlatan şarkı diye gösteririm hep. son derece naif bir müzik, kusursuz geçişler, bendenizin çatallanan sesi lakin buna rağmen sapına kadar da huzurlu...hele o "tutuştum ben yanıyorum" deyişi yok mu deniz çelik in, başka biri o vurguyu veremez imkanı yok..her zaman, sabah playlistimin en gözde şarkılarından biri olmuştur deli yarim. güzel bir kahvaltının vazgeçilmezidir. şiddetle tavsiye ederim.
Bendeniz II'nin en bilinen şarkılarından biri de "80 günde devri alem" şarkısı. yine bendeniz in, sezen aksu nun asil yolunda adım adım ilerlediğinin en güzel göstergelerinden biriydi kendisi. Bu sezen aksu ve ekürisi bendeniz mevzusunu bu denli sık hatırlatmamın sebebi ikisini de çok sevmem ve bendeniz in gerçekten sezen aksu nun yerine gelebilecek en uygun aday olması. yani gerçekten var bu, özentinin dışında veya bilerek ona benzemeye çalışmanın dışında doğal olarak vardı bu bendenizde...........
gelelim yine bendeniz II albümünden kişisel olarak benim listemde (hani soracaksınız ya en sevdiğin üç şarkısı nedir diye işte o liste) tüm zamanların en iyi bendeniz şarkısı olarka kendine yer bulan "istemiyorum" şarkısına. bir pop şarkısı her yönüyle nasıl kusursuz olabilir sorusunun cevabı bu parça. Bu şarkının en güzel yönü tamamıyla kusursuz geçişleri. önce mükemmel bir solo başlangıcın ardından, davulların tam ama tam anlamıyla zamanında girişi, bedneniz in sözleriyle o geçişe müthiş ayak uydurması...şarkı içinde bir kaç farklı tempo var ve bu tempolara geçişler tek kelimeyle "kusursuz".sanat, sanatsallık, kusursuzluk böyle bir şey olmalı diye düşünüyorum bu parçayı dinlerken. öte yandan sözler ile de bendeniz nispeten hareketli gibi görünen bu parçada yine hançerleri saplıyor...
"gittiğini gördüğüm anda yıkıldım
yastığımda kalmış o sarı saçların
vücudum titriyor, ellerim yanıyor
hasretinden kalbim gitgide eriyor

............

akşam hüzünleri gece darbeleri
sabaha çıkmıyor hüznün saatleri
korkma ağlamıyor içimdeki çocuk
sadece birazcık sevgilerim buruk.."

bendeniz 2 albümünden uğrayacağımız bir başka şarkı da, "ilk aşkım" isimli parça. burada da aslında bendeniz iki albümünde sıkça gördüğümüz geçiş mükemmelliği var. müzikal anlamda başarılı, başarılının ötesinde bir daha kendisinin de eşine ulaşamayacağı bir mükemmelik barındırıyor bu albüm. yine nakaratı pek bir şey anlatmıyorken nakarat dışındaki sözleriyle şarkıyı kafasına kafasına vuruyor insanın deniz çelik.

Albümün ne güzellerinden biri de yine kendine zamansız bir hit olarka yer bulacka olan "sevme" isimli parça. aynı zamanda albümün kpanış şarkısı olarka gelecek albüm için de beklentileri tavan yaptırıyordu. doksanlar müziğinin her öğesinin yanı sıra, müthiş bir nitelik gördüğümüz bendeniz 2 albümünün yine, bir gün doksanları incelemeye çalışacak birinin işini hayli kolaylaştıracak bir şarkı sevme. ayrıca arka vokalde de harun kolçak ı duyabiliriz ki harun kolçak ile yaptıkları düete de daha sonra değineceğim.

Bendeniz III

Bendeniz 2 gibi tüm zamanların en iyi albümü olan albümün ardından albüm çıkarmak da zor bir uğraş olsa gerek. bendeniz III albümü her ne kadar bendeniz 2 nin ulaştığı seviyeye ulaşamasa da kendisinin çıkardığı son iyi albüm olarak kendine bir sıfat bulacaktı zamanla.
Albümün çıkış şarkısı "turnayı gözünden vurdum" idi. yine bendeniz in en bilinen şarkılarından biri oalckatı ilerleyen yıllarla. bu albümde, geçen albümde gördüğümüz doksanlar havasından kurtulup biraz daha müziğini modernize ettiğini görmemek imkansız bendenizin. bu şarkıda da bir bendeniz parçasında ilk kez elektronik saz ve gitar duyuyorduk. fakat bunun gelecke albümlerden farkı, geçişlerinin güzelliğini ve sözlerinin yine eski albümlerdeki gibi mükemmelliyetçi yapıda devam ettirmesiydi. ve türk müziğinin de trendlerini takip etmeye başlamıştık artık bendeniz albümleriyle. şu vakte kadar çıkardığı üç albüm de müzik piyasasını sallayıp kendine sorgulayamayacağımız bir nitelik ve mevki kaznadırmıştı müzikal anlamda.

Albümün bu modernist giriş parçasının ardından doksanlar yapısına geri dönüyorduk "güvendiğim dağlara kar yağdı" ile. yani bu albüm tam anlamıyla bir müzikal geçiş albümüydü. biraz da deneme diyebiliriz. ama çok da başarılıydı. güvendiğim dağlara kar yağdı isimli şarkısına da turnayı gözünden vurdum şarkısına da bugün yirmili yaşların ortasındaki insanlar bir yerde duysalar zorlanmadan eşlik edebilirlerdi.

kişisel olarka bu albümde en sevdiğim şarkı olan özledim isimli parçayı da anmamız gerek. bu şarkıda bendeniz iki albümünün havasını hissediyorduk. kusursuz geçişler, nakarat dışında paralayan sözler. soft tempo...bir saygı duruşuydu belki de. belki de zaten bendeniz in doğal yapısıydı bu müzik..keşke öyle devam ettirseydi. "gel yardım et günahıma.." sözü ise şarkıyı bir klasik yapmaya yetiyordu..

Bendeniz 3 albümünün en çok bilinen parçalarından biri de "sana mı kaldım" şarkısıydı. yine müzikte modern yaklaşım göz doldururken, eski albümlerde gördüğümüz tarzı da koruyordu. ve her albümde olduğu gibi bu albümde de sezen aksu yu hatıralatan en az bir şarkı vardı..bu da o şarkıların en önde geleniydi. bu bedeniz in doğal yapısıydı. aynı kafadaydılar müzikal anlamda sezne aksu ile..ve şarkılarda da bunu görmek kaçınılmazdı."yoldan çıktım yollar bana pek cazip değil.."

Bendeniz III albümünden uğrayacağımız son şarkı "hani bendeniz slowları nerede" sorularına gelecek cevap olan şarkı...bir gün istersin tüm bendeniz slowları gibi yerini klasikler arasında alıyordu..bu parça da olması gerketiği gibiydi..hem üçüncü albümün modern müzikal altyapısına sahipti hem de geçmiş iki albümün ruhuna.. bu yüzden belki de en çok bilinen ve sevilen bendeniz slowlarından biri oldu zamanla.
"ümidini al git dostum..ben aşka doydum..."

DİĞER

Bendeniz bu üç albümün ardından bir kolaj albüm çıkardı. üç albümde bulunan sevilen şarkılarından oluşuyordu. yeni albüm bekleyen hayranları biraz daha bekleyeceklerdi.. ve bir süre sonra kurtulamıyorum albümü geldi...maalesef bendeniz in çöküşünün başladığı albüm diyebiliriz kurtulamıyorum için. albüm diğer üç albümün aksine tamamen tatmin edici değil, kısmen tatmin ediciydi. bazı şarkılar bendeniz i sevenler tarafından fazla tepki toplayacak niteliksizlikteydi. Kötülere bakmadan iyilere bakalım. kurtulamıyorum albüme adını vermeyi haketmişti ve ilk üç albümün dışında tek sevilen bendeniz şarkısı olackatı ve mecburen bu albümü de sevilen albümler listesine koydurtacaktı. gece yatarken ve sarmaşık isimli şarkılar da albümün genel kalitesine göre iyi sayılabilirdi. fakat albüm...dökülüyordu.


Kurtulamıyorum dan sonraki albümlerdne konuşup da sinirlerimi bozmayacağım daha fazla ama bu albümlerdne sonra bendeniz, burada paragraflarca anlatmaya çalıştığım potansiyelini bir türlü gösteremedi ve "hello papi hello mama, hey sexy bunny, check in" gibi parçalar yaptı. zaman albümünde arabeske kaydı. fakat kendisini çabuk toparlayıp iyi bildiği türe döndü yine. döndüğünde de bir tür karmaıklık vardı. olmuyordu..olmuyor..oysa ki ilk üç albümden çok iyi biliyoruz ki bendeniz her türlü potansiyele sahipti..ama olmuyordu. işte bu yüzden çok kızıyorum ona. hayır bilmesek daha önce görmüş tecrübe etmemiş, o şarkıların tadını almamış olsak sonraki şarkılarının kötü oluşunu bir nebzeiçime sindireceğim fakat...ilk üç albümü gördükten sonra bedneniz in böyle kötü şarkılar yapmasını içime sindiremiyorum bir türlü..neyse zaten uzun bir yazı oldu. her labümde bu kez olacka diye şevkle alıp dinliyorum ama yine olmadığını görünce büyük hayal kırıklığı yaşıyorum..biliyorum yapabilir..yapacak..ama ne zaman?

1 yorum:

renklikalem dedi ki...

aha! bendenizle ilgili nihayet aynı düşüncelere sahip olduğum biri! =)

ben de inanıyorum herşeyin bitmediğine ve ümitle bekliyorum:)

bu arada, benim favorim "sevme" ve bence bundan daha iyi şarkı asla yapamayacak, ancak buna yakın olabilir :0))